Відмова в приватизації землі прибережної зони в Україні

 • Прочитано 3539 раз

ЧОМУ ВІДМОВЛЯЮТЬ У ПРИВАТИЗАЦІЇ ЗЕМЛІ ЧЛЕНАМ САДІВНИЧИХ ТОВАРИСТВ.

 

До нас часто звертаються громадяни, які являються  членами садівничих товариств  та землекористувачами земельних ділянок для ведення садівництва на території Сичавської та Любопільської сільської ради Лиманського  (в минулому Комінтернівського)району Одеської області  Садового Масиву «Тилигул-Кошари» вздовж Тилігульського лиману. 

 Всі ці землекористувачі не змогли отримати у власність свої земельні ділянки якими користуються багато років, а відмова в реалізації їх прав на земельну ділянку державним органом пояснюється знаходженням цих земельних ділянок  у двох кілометровій зоні від Тилигульского Лиману.

        Можливо така ситуація склалась не тільки в Одеській області і такі відмови отримують і інші землекористувачі в України, земельні ділянки яких знаходяться уздовж морів,  навколо морських заток і лиманів в інших областях України.

        Нам відомо, що така ситуація склалась з 2011 року. Громадяни – члени  садівничих товариств, які вже багато років займаються садівництвом на земельних ділянках виділених їм у користування не мають змоги реалізувати своє законне право на приватизацію вищезазначених земельних ділянок на підставі ст.ст. 35, 81 Земельного кодексу України.

Звертаємо Вашу увагу, що приблизно 80%, в минулому землекористувачів, вже отримали право власності на землю для ведення садівництва, а серед громадян  які не встигли приватизувати  земельні ділянки в силу різних обставин (відсутності часу, необізнаності та здебільшого у зв’язку з відсутністю на це, банально, коштів) залишилися в основному непрацездатні, малозабезпечені громадяни-пенсіонери, інтереси яких нажаль нікому захистити.

        Справа у тім, що земельні ділянки для ведення садівництва, якими користуються члени садівничих товариств садового масиву «Тилигул-Кошари» Лиманського району(в минулому Комінтернівський район) Одеської області, щодо яких громадяни виявили бажання їх приватизувати, знаходяться у безпосередній близькості до Тилигульського лиману.

При подачі громадянами документів для приватизації до відповідних органів (Головне Управління Держгеокадастру в Одеській області та Управління Держгеокадастру у Лиманському  ( в минулому Комінтернівському) районі Одеської області) вони отримують відмову, посилаючись на відомості з документації із землеустрою, що включена до Державного фонду документації із землеустрою щодо бажаного місця розташування земельних ділянок.

Відповідно до даної інформації зазначені земельні ділянки знаходяться у двох кілометровій зоні від Тилигульського лиману, що є захисною смугою відповідно до чинного законодавства.

        Відповідно до пунктів 1 та 3 статті 60 Земельного кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

        Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше двох кілометрів від урізу води.

        Пунктом 4 статті 59 Земельного кодексу України передбачено, що громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення  науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об’єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об’єктів портової інфраструктури та інших об’єктів водного транспорту.

        Тобто, передача громадянам у власність земельних ділянок прибережних захисних смуг не передбачена чинним законодавством України.

        Відповідно  до положень Земельного та Водного кодексів України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.

        Прибережна захисна смуга-частина водоохоронної зони відповідної ширини вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони (ст.1 Водного кодексу України).

        Згідно з вимогами ст.60 Земельного та ст.88 Водного кодексів України за окремими проектами землеустрою встановлюються прибережні захисні смуги по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період), зокрема уздовж морів та навколо морських заток і лиманів шириною не менше двох кілометрів від урізу води. При цьому, прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського транспорту.

        Межі встановлених прибережних захисних смуг і пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, кадастрових планах земельних ділянок, а також у містобудівній документації.

        Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського транспорту.

        Відповідно до вищезазначеного необхідність встановлення прибережних захисних смуг навколо об’єктів визначена безпосередньо чинним законодавством України.

        Відсутність проекту землеустрою щодо встановлення прибережної захисної смуги не свідчить  про відсутність  самої прибережної захисної смуги, оскільки її розмір встановлено законом.

        Підсумовуючи вищенаведене можна дійти висновку, що при наданні земельної ділянки за відсутності проекту землеустрою зі встановлення прибережної захисної смуги необхідно виходити із нормативних розмірів прибережних захисних смуг, встановлених ст. 88 Водного кодексу України та орієнтовних розмірів і меж водоохоронних зон, що визначаються відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.05.1996 № 486 «Про затвердження Порядку визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них».

Тобто сама по собі відсутність землевпорядної документації не змінює правовий режим захисної смуги, а відтак надання у приватну власність земельних ділянок, які знаходяться у прибережній  захисній смузі суперечить нормам статей 59,83,84 Земельного кодексу України.

        У результаті багатьох звернень до компетентних органів стало відомо, що Одеською обласною радою 21.12.2015 року прийнято рішення №39 -VII«Про затвердження  Регіональної програми розвитку земельних відносин та охорони земель на 2016-2018 роки», якою на 2016 рік передбачено фінансування робіт з розробки документації із землеустрою щодо встановлення водоохоронної зони та прибережної захисної смуги вздовж  Тилігульського лиману на території Комінтернівського району (нині Лиманського) Одеської області.

        Відповідно до Розпорядження голови облдержадміністрації від 23.02.2016 р. №87/А-2016 з обласного бюджету виділено 1000,0 тис. грн. для фінансування зазначеного заходу. 

        Також  стало відомо, що Програмою розвитку земельних відносин та охорони земель на 2016-2018 роки, затвердженою рішенням Комінтернівської районної ради №25-VII від 23.12.2015 року, передбачено кошти на проведення розробки проекту землеустрою щодо встановлення водоохоронної зони та прибережної захисної смуги Тилігульського лиману на території Сичавської сільської ради.

       

З огляду на викладені відомості, ми з громадянами зацікавленими в приватизації земельних ділянок для ведення садівництва СМ «Тилигул-Кошари» на території Сичавської або Любопільської сільських рад, можемо зробити висновок, що після проходження певного часу, який визначається,  нажаль, роками, певні зрушення у даній проблемі звісно ж відбулися, але швидкість прийняття рішень, їх виконання, подальша результативність та відсутність контролю  та зацікавленості чиновників у вирішенні даної проблеми  віддаляє нас з Вами від оспіваних Європейських цінностей на довгий час.

 

 {gallery}priv{/gallery}

 

Залишити коментар

Likes-pro! Накрутка и продвижение в соц. сетях!

Читайте також

 • Зразок договору підряду

  Зразок договору підряду

 • Договір підряду

  Договір підряду

    Договір підряду з фізичною особою або іншими словами цивільно-правовий договір.   Фізична особа може виконувати роботи як за трудовим

  Детальніше...
 • Щодо проведення взаєморозрахунків з твердою ціною по ДСТУ

  Щодо проведення взаєморозрахунків з твердою ціною по ДСТУ

  Не мало підприємств України на підставі отриманих  ліцензії та дозволів на виконання  робіт підвищеної небезпеки виконують ремонт та технічне обслуговування

  Детальніше...
 • Чи може ТОВ працювати без директора?

  Чи може ТОВ працювати без директора?

  Чи може ТОВ працювати  без директора. Відповідно до стаття 65 Господарського кодексу України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих

  Детальніше...
 • До ОСББ, ЖБК та ОК, не можуть бути застосовані штрафні санкції у разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії (потужності).

  До ОСББ, ЖБК та ОК, не можуть бути застосовані штрафні санкції у разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії (потужності).

  НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРАХ ЕНЕРГЕТИКИ ТА КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ ЛИСТ від 29.11.2016 р. N 12856/20.2/7-16 У зв'язку

  Детальніше...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

Лічильники